עו"ד מזונות ילדים

מזונות ילדים הם הנושא שגורר את מרבית המחלוקות הקשות בין בני הזוג שהתגרשו. אופן הניהול של נושא מזונות הילדים עוד מתחילת הליך הגירושין, יכריע כיצד ייראה המצב הכלכלי שלך ושל ילדיך בשנים הקרובות. עורכת הדין רויטל לוין תפעל למענך בכל הדרכים האפשריות כדי ליצור את המצב הטוב ביותר עבורך ועבור ילדיך!

פנו אלי עכשיו לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות
התקשר/י או שלח/י ווטסאפ לטלפון 052-420-4245
מזונות ילדים בגירושין - עורך דין מזונות

מזונות ילדים בישראל – מה אומר החוק?

החוק החל במדינת ישראל קובע כי, אדם חייב בדמי מזונות ילדים לפי הדין האישי החל עליו. אצל היהודים, הדין האישי הוא דין תורה, אצל המוסלמים הוא הדין השרעי, אצל הנוצרים הוא הדין הנוצרי וכד'.

דמי מזונות ילדים

על פי הפסיקה הנוכחית, דמי מזונות ילדים מינימאליים לילד יחיד הינם בסכום של כ 1200 ₪ לחודש כבסיס. לסכום זה מצטרף חיוב במחצית הוצאות בריאות חריגות, מחצית הוצאות חינוך חריגות, ותשלום מעון. בנוסף לכך, האב חייב במדור ילדו, לפי נוסחה של 30% מגובה שכר דירה.

על מנת לזכות בדמי מזונות ילדים הגבוהים מדמי מזונות ילדים מינימאליים יש צורך להוכיח שני נתונים מצטברים: האחד – פוטנציאל השתכרות של שני ההורים, שמורכב מהשתכרות חודשית ומהרכוש הקיים לבני הזוג. השני – הצרכים בפועל של הילדים.

לעיתים משמשים דמי מזונות ילדים אמצעי לחץ במכלול הליך הגירושין ובמו"מ לחתימה על הסכם גירושין, ובמה הדברים אמורים?.

תשלום מזונות ילדים

כאשר האם מוכיחה שלאב כושר השתכרות רב ושלילדיהם הוצאות מרובות, אזי נפסקים דמי מזונות ילדים גבוהים. במקרה שבו אין האב יכול לעמוד בתשלום דמי מזונות ילדים גבוהים, הוא יעדיף להתפשר על יתר סעיפי ההסכם בתמורה להפחתה בדמי מזונות ילדים.

מנגד, כאשר נפסקים דמי מזונות ילדים מינימאליים, שהאם אינה יכולה להסתפק בהם לצורך גידול הילדים, היא תעדיף להתפשר על יתר סעיפי ההסכם בתמורה להגדלת דמי מזונות הילדים.

בשלב די מוקדם של ההליך המשפטי נפסקים דמי מזונות ילדים זמניים. האמירה כי, הזמני הופך לקבוע, נכונה פעמים רבות גם כאן, ואכן במקרים רבים דמי מזונות ילדים זמניים הופכים לדמי מזונות ילדים קבועים.

מזונות ילדים זמניים

בד"כ דמי מזונות ילדים זמניים נפסקים עד תום הליך הגירושין, וזאת מאחר ובדיני משפחה כל התביעות בין בני הזוג נידונות במאוחד, ויפים ונכונים דברים אלה, במיוחד במקרה שבו הליך הגירושין מסתיים בהסכם גירושין. מכאן עולה כאמור לעיל, כי דמי מזונות ילדים הזמניים שנפסקו משפיעים באופן חד משמעי על המו"מ לעריכת הסכם גירושין ולכן ראוי לייחס להם חשיבות רבה.

כאשר שני בני הזוג מתגוררים בבית אחד לאורך כל ההליך המשפטי הנטייה של בתי המשפט היא לפסוק כי, על הסטאטוס-קוו שהיה ערב ההליכים המשפטיים להישאר על כנו. במקרה כזה, לא יפסקו דמי מזונות ילדים זמניים, וכך גם אין אינדיקציה לדמי מזונות ילדים סופיים שיפסקו.

גם דמי מזונות ילדים קבועים לעולם אינם סופיים, וניתנים תמיד לפתיחה ולשינויי בהתקיים שינוי נסיבות משמעותי:

כאשר דמי מזונות ילדים נפסקים בבית דין רבני לאחר דיון בדמי מזונות ילדים, ובהסכמת שני ההורים שבית הדין הרבני הוא שיפסוק, כל בקשה בעתיד לשינוי דמי מזונות ילדים תידון בבית דין רבני, וזאת מכוח עקרון הסכמות הנמשכת.

כאשר דמי מזונות ילדים נפסקים בהסכמי גירושין, הילדים אינם קשורים בהסכם שנחתם בין הוריהם, ויכולים לפנות לבית המשפט בכל עת בבקשה לשינוי דמי מזונות ילדים ללא צורך להוכיח שינוי נסיבות משמעותי. כך גם, כאשר התובעים הם הילדים, ניתן לפנות בבקשה לשינוי דמי מזונות ילדים לבית המשפט לענייני משפחה גם אם ההסכם אושר כפסק דין בבית הדין הרבני (וזאת בתנאי שבית הדין הרבני לא דן ולא פסק).

כפי שתואר לעיל, סוגיית דמי מזונות ילדים הינה מכרעת בתיקי גירושין,בפרט כאשר מדובר בחיוב המתמשך על פני שנים רבות. על כן, חשוב כי ניהול הליך זה יעשה על ידי עורך דין המתמחה בתחום.

מידע זה אינו יכול להוות בשום פנים ואופן תחליף לייעוץ משפטי.

מזונות ילדים- נכתב על ידי עו"ד רויטל לוין.

צור קשר עכשיו
לקבלת ייעוץ ראשוני

פרטי התקשרות

משרד עורכת הדין רויטל לוין שני סניפים – בתל אביב ובחיפה.
לתאום פגישה באזור מגוריכם התקשרו:

שרותים משפטיים